Vishay/Dale RWR80S2431FPRSL
RWR80S2431FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2431FPRSL
Brief Description
RES 2.43K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2431FPRSL.pdf
Availability of RWR80S2431FPRSL
QUANTITY
RWR80S2431FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2431FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2431FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2431FPRSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2431FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2431FPRSL Details Description
Related parts for RWR80S2431FPRSL
IC OPAMP VFB 260MHZ 8DIP datasheet.pdf
PILOT LIGHT 6VDC LED SQUARE GRN datasheet.pdf