Vishay/Dale RWR80S2491FRB12
RWR80S2491FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2491FRB12
Brief Description
RES 2.49K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2491FRB12.pdf
Availability of RWR80S2491FRB12
QUANTITY
RWR80S2491FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2491FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2491FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2491FRB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2491FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2491FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S2491FRB12
CONNECTOR CPCI 175POS PRESFIT datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 600KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 2AWG BEIGE datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 28POS datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
RING LUG NON-INSUL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf