Vishay/Dale RWR80S2501BSBSL
RWR80S2501BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2501BSBSL
Brief Description
RES 2.5K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2501BSBSL.pdf
Availability of RWR80S2501BSBSL
QUANTITY
RWR80S2501BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2501BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2501BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2501BSBSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2501BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2501BSBSL Details Description
Related parts for RWR80S2501BSBSL
IC FET BUS-EXCH SW 24-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 62POS DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.5W D 9DSBGA datasheet.pdf
SENSOR CURRENT FLUX 200MA AC/DC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
OSC XO 37.056MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf