Vishay/Dale RWR80S2610FRBSL
RWR80S2610FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2610FRBSL
Brief Description
RES 261 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2610FRBSL.pdf
Availability of RWR80S2610FRBSL
QUANTITY
RWR80S2610FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2610FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2610FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2610FRBSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2610FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2610FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S2610FRBSL
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A DO204AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 12W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN CRIMP HOUSING RAMP 7POS datasheet.pdf
MOD RX HYBRID 315.0MHZ SM-20L datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf