Vishay/Dale RWR80S2611FSBSL
RWR80S2611FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2611FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.61K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2611FSBSL.pdf
Availability of RWR80S2611FSBSL
QUANTITY
RWR80S2611FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2611FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2611FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2611FSBSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2611FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2611FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S2611FSBSL
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO214AB datasheet.pdf
FERRITE ARRAY 75 OHM 200MA 0804 datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG NAT SHLD 2500' datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 63V 10% 3024 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS INLINE SCKT datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf