Vishay/Dale RWR80S2700FMB12
RWR80S2700FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2700FMB12
Brief Description
RES 270 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2700FMB12.pdf
Availability of RWR80S2700FMB12
QUANTITY
RWR80S2700FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2700FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2700FMB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)270
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2700FMB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2700FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2700FMB12 Details Description
Related parts for RWR80S2700FMB12
IC CPLD 980MC 6.2NS 144TQFP datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V 6A TO220 datasheet.pdf
BERGSTIK HDR 10POS .100" DR SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MA60846A MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
STICK INSERTION SLIDE WITH PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HOUSING 3.6MM RADSOK 400PCS datasheet.pdf
CONN SSL OUTLET HDR 2POS 3.7MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 20MA SNT4A datasheet.pdf