Vishay/Dale RWR80S2841FSB12
RWR80S2841FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2841FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.84K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2841FSB12.pdf
Availability of RWR80S2841FSB12
QUANTITY
RWR80S2841FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2841FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2841FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.84k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2841FSB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2841FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2841FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S2841FSB12
RACK STEEL 17.5X21X10.75 BE/GY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.6A SOT-23 datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 1.4W 12V datasheet.pdf
OSC MEMS 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LPH VERT.RECEPT. ASSY 8PX24S datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
AMP PDS BUS PLUG W/GUIDE datasheet.pdf
DIGITAL TV DEMODULATOR datasheet.pdf
32-Channel, 3 V/5 V, Single-Supply, 14-Bit, Voltage Output DAC IC datasheet.pdf