Vishay/Dale RWR80S28R0BSS73
RWR80S28R0BSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S28R0BSS73
Brief Description
RES 28 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S28R0BSS73.pdf
Availability of RWR80S28R0BSS73
QUANTITY
RWR80S28R0BSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S28R0BSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S28R0BSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S28R0BSS73
Related LinksRWR80S2, RWR80S28R0BSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S28R0BSS73 Details Description
Related parts for RWR80S28R0BSS73
LABEL S LAM DM VNL WH 1.50X0.75" datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CAP MICA 1000PF 2% 500V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 27POS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 225MA 3 OHM SMD datasheet.pdf