Vishay/Dale RWR80S29R0FSB12
RWR80S29R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S29R0FSB12
Brief Description
RES 29 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S29R0FSB12.pdf
Availability of RWR80S29R0FSB12
QUANTITY
RWR80S29R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S29R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S29R0FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S29R0FSB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S29R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S29R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S29R0FSB12
IC SHIFTER 4BIT 3 STATE 16-DIP datasheet.pdf
IC DSP CONTROLLER 6MBIT 484 BGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 500MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf