Vishay/Dale RWR80S2R00BSB12
RWR80S2R00BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2R00BSB12
Brief Description
RES 2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2R00BSB12.pdf
Availability of RWR80S2R00BSB12
QUANTITY
RWR80S2R00BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2R00BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2R00BSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2R00BSB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2R00BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2R00BSB12 Details Description
Related parts for RWR80S2R00BSB12
KEYING STAR TERMINAL BLOCK 6KEY datasheet.pdf
IC ADC 20BIT DUAL-INPUT 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 448B FLASH 8DFN datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
F3SJ-A1631P14 datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 44POS datasheet.pdf