ST STP30NF20
STP30NF20 picture photo
Mfg. Part Number
STP30NF20
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 30A TO-220
Datasheet Download
STP30NF20.pdf
Availability of STP30NF20
QUANTITY
STP30NF20 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP30NF20
Internal Part NumberEIS-STP30NF20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP30NF20 View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs75 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs38nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1597pF @ 25V
Power - Max125W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP30NF20
Related LinksSTP3, STP30NF20 Datasheet, ST Distributor
STP30NF20 Details Description
Related parts for STP30NF20
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA datasheet.pdf
CONN FFC VERT 10POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 2.6A SOT223 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
24VDC 25/3:1 STND 8M datasheet.pdf
SLIT MASK THRU-BEAM FRONT EX-20 datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CIR 22C 4#12 18#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf