Vishay/Dale RWR80S2R00FSRSL
RWR80S2R00FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2R00FSRSL
Brief Description
RES 2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2R00FSRSL.pdf
Availability of RWR80S2R00FSRSL
QUANTITY
RWR80S2R00FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2R00FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2R00FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2R00FSRSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2R00FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2R00FSRSL Details Description
Related parts for RWR80S2R00FSRSL
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 2POS 7MM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 555MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf