Vishay/Dale RWR80S2R43DRRSL
RWR80S2R43DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2R43DRRSL
Brief Description
RES 2.43 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2R43DRRSL.pdf
Availability of RWR80S2R43DRRSL
QUANTITY
RWR80S2R43DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2R43DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2R43DRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2R43DRRSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2R43DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2R43DRRSL Details Description
Related parts for RWR80S2R43DRRSL
Connector Header 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 44PLCC datasheet.pdf
Crystal 37.0500MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
BEND RELIEF 7.0MM WHITE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.32 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.97KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.25A 133 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf