Vishay/Dale RWR80S2R43FRS73
RWR80S2R43FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2R43FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.43 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2R43FRS73.pdf
Availability of RWR80S2R43FRS73
QUANTITY
RWR80S2R43FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2R43FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S2R43FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2R43FRS73
Related LinksRWR80S2, RWR80S2R43FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2R43FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S2R43FRS73
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
220/60 720RPM CW datasheet.pdf
RES 427K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS 5.3125MHZ CMOS SMD datasheet.pdf