Vishay/Dale RWR80S2R61FSB12
RWR80S2R61FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2R61FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.61 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2R61FSB12.pdf
Availability of RWR80S2R61FSB12
QUANTITY
RWR80S2R61FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2R61FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2R61FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2R61FSB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2R61FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2R61FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S2R61FSB12
CONN RCPT 96POS R/A PCB PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
RES 232 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 8A DPAK datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf