Vishay/Dale RWR80S2R61FSBSL
RWR80S2R61FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2R61FSBSL
Brief Description
RES 2.61 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2R61FSBSL.pdf
Availability of RWR80S2R61FSBSL
QUANTITY
RWR80S2R61FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2R61FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2R61FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2R61FSBSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2R61FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2R61FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S2R61FSBSL
IC SDRAM 64MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 4.6V 135MA SOT89-5 datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL AUDIO FOR STM32F103 datasheet.pdf
IC DVR HI/LOW SIDE 600V 8SOIC datasheet.pdf
CONN TERM SPADE 18-22AWG #10 RED datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 5A datasheet.pdf
1800 PPR datasheet.pdf
SEALING BOOT TRANS. (INCL. SEA datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.11UF RADIAL datasheet.pdf
2200UF 16V 12,5X20 datasheet.pdf