Vishay/Dale RWR80S2R70FRRSL
RWR80S2R70FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2R70FRRSL
Brief Description
RES 2.7 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2R70FRRSL.pdf
Availability of RWR80S2R70FRRSL
QUANTITY
RWR80S2R70FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2R70FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2R70FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2R70FRRSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2R70FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2R70FRRSL Details Description
Related parts for RWR80S2R70FRRSL
OSC XO 14.31818MHZ CMOS TTL PC datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 30GLD datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1% SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN SINGLE PLUG 13CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 250VAC X7R 1808 datasheet.pdf