Vishay/Dale RWR80S3090FSS73
RWR80S3090FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S3090FSS73
Brief Description
RES 309 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S3090FSS73.pdf
Availability of RWR80S3090FSS73
QUANTITY
RWR80S3090FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S3090FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S3090FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S3090FSS73
Related LinksRWR80S3, RWR80S3090FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S3090FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S3090FSS73
CONN HEADR 10POS STR KEY-XX 30AU datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8MSOP datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 48VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC ETHERNET CTLR SGL CHIP 56-QFN datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE 2CH SOP-J8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf