Vishay/Dale RWR80S35R7FSB12
RWR80S35R7FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S35R7FSB12
Brief Description
RES 35.7 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S35R7FSB12.pdf
Availability of RWR80S35R7FSB12
QUANTITY
RWR80S35R7FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S35R7FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S35R7FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S35R7FSB12
Related LinksRWR80S3, RWR80S35R7FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S35R7FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S35R7FSB12
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 10-48VAC/DC PANEL datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.82PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE FLT FLX 1.18" 0.50MM 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf