Vishay/Dale RWR80S35R7FSS73
RWR80S35R7FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S35R7FSS73
Brief Description
RES 35.7 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S35R7FSS73.pdf
Availability of RWR80S35R7FSS73
QUANTITY
RWR80S35R7FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S35R7FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S35R7FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S35R7FSS73
Related LinksRWR80S3, RWR80S35R7FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S35R7FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S35R7FSS73
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 970MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 41.8"L X 3"W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED BI-PIN T-1 3/4 RED 660NM 6V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 98MHZ 6-CLCC datasheet.pdf