Vishay/Dale RWR80S36R5FSBSL
RWR80S36R5FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S36R5FSBSL
Brief Description
RES 36.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S36R5FSBSL.pdf
Availability of RWR80S36R5FSBSL
QUANTITY
RWR80S36R5FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S36R5FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S36R5FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S36R5FSBSL
Related LinksRWR80S3, RWR80S36R5FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S36R5FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S36R5FSBSL
RES SMD 240K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 18K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC DIFF BUS TRANSRECEIVER 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 5.1NS 132CSBGA datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC OS 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf