Vishay/Dale RWR80S3700BSB12
RWR80S3700BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S3700BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 370 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S3700BSB12.pdf
Availability of RWR80S3700BSB12
QUANTITY
RWR80S3700BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S3700BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S3700BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)370
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S3700BSB12
Related LinksRWR80S3, RWR80S3700BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S3700BSB12 Details Description
Related parts for RWR80S3700BSB12
OSC XO 6.144MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 4.8V 65MA TO92-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 8POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 340MA 1.96 OHM datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf