Vishay/Dale RWR80S3R74FRB12
RWR80S3R74FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S3R74FRB12
Brief Description
RES 3.74 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S3R74FRB12.pdf
Availability of RWR80S3R74FRB12
QUANTITY
RWR80S3R74FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S3R74FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S3R74FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.74
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S3R74FRB12
Related LinksRWR80S3, RWR80S3R74FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S3R74FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S3R74FRB12
IC VREF SHUNT ADJ MICRO8 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE SMBUS USB 5PIN datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
PELTIR MS2,051,22,25,22,25,11,W8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM TACH 24VDC datasheet.pdf