Vishay/Dale RWR80S4120BSRSL
RWR80S4120BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4120BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 412 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4120BSRSL.pdf
Availability of RWR80S4120BSRSL
QUANTITY
RWR80S4120BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4120BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S4120BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4120BSRSL
Related LinksRWR80S4, RWR80S4120BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4120BSRSL Details Description
Related parts for RWR80S4120BSRSL
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN HS 8-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 18BIT SER 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
IC DAC 10BIT PAR 250M 48LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf