Vishay/Dale RWR80S43R2FRBSL
RWR80S43R2FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S43R2FRBSL
Brief Description
RES 43.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S43R2FRBSL.pdf
Availability of RWR80S43R2FRBSL
QUANTITY
RWR80S43R2FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S43R2FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S43R2FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S43R2FRBSL
Related LinksRWR80S4, RWR80S43R2FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S43R2FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S43R2FRBSL
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .156 9POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 4.4NS 256CABGA datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/32-48" GREEN datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE6 M20 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SMV datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 1000PF 50V 20% 0603 datasheet.pdf