Vishay/Dale RWR80S4750FSS73
RWR80S4750FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4750FSS73
Brief Description
RES 475 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4750FSS73.pdf
Availability of RWR80S4750FSS73
QUANTITY
RWR80S4750FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4750FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S4750FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4750FSS73
Related LinksRWR80S4, RWR80S4750FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4750FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S4750FSS73
FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM SMD datasheet.pdf
PTC RESETBL 60V/250V .180A RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC CLK PLL COMM 3.3V 20-SOIC datasheet.pdf
IC MUX 2:1 LVDC DUAL 2.5V 32MLF datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1W DO204AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf