Vishay/Dale RWR80S4R02FSBSL
RWR80S4R02FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4R02FSBSL
Brief Description
RES 4.02 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4R02FSBSL.pdf
Availability of RWR80S4R02FSBSL
QUANTITY
RWR80S4R02FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4R02FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S4R02FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4R02FSBSL
Related LinksRWR80S4, RWR80S4R02FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4R02FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S4R02FSBSL
IC FLASH 4MBIT 40MHZ 8VFDFPN datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 250V AXIAL datasheet.pdf
EVAL MOUDLE FOR BQ24123-002 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 460MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DIODE UFAST 150V 1A DO214AC datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 8.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf