Vishay/Dale RWR80S4R12FRB12
RWR80S4R12FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4R12FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.12 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4R12FRB12.pdf
Availability of RWR80S4R12FRB12
QUANTITY
RWR80S4R12FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4R12FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S4R12FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.12
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4R12FRB12
Related LinksRWR80S4, RWR80S4R12FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4R12FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S4R12FRB12
CONN RECEPT 10 POS PIN SILVER datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 133K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
MF+ HCS VERT HDR DR 14CKT V-0 datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE 5POS STR SOCKET-OPEN 10M datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT #8 SCREW FR datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT SKT datasheet.pdf