Vishay/Dale RWR80S4R48DRRSL
RWR80S4R48DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4R48DRRSL
Brief Description
RES 4.48 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4R48DRRSL.pdf
Availability of RWR80S4R48DRRSL
QUANTITY
RWR80S4R48DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4R48DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S4R48DRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.48
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4R48DRRSL
Related LinksRWR80S4, RWR80S4R48DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4R48DRRSL Details Description
Related parts for RWR80S4R48DRRSL
IC CPLD 10MC 10NS 24DIP datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 48DIP datasheet.pdf
3P JUNIOR-TIMER GH datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIE SET SET OF 2 ATP-SB-522 datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 374 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf