Vishay/Dale RWR80S4R64FSBSL
RWR80S4R64FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4R64FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.64 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4R64FSBSL.pdf
Availability of RWR80S4R64FSBSL
QUANTITY
RWR80S4R64FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4R64FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S4R64FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.64
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4R64FSBSL
Related LinksRWR80S4, RWR80S4R64FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4R64FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S4R64FSBSL
CAP END PWR LD/LDP/CD10 LGRY datasheet.pdf
CONN PLUG 11-8POS CPC STANDARD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC COMPARATOR ADDRESS 12B 20SOIC datasheet.pdf
IC REDRIVER LVDS 1CH 8WSON datasheet.pdf
CAP FILM 9100PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT BTB 40POS DL VERT SMD datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf