Vishay/Dale RWR80S5110FSS70
RWR80S5110FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S5110FSS70
Brief Description
RES 511 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S5110FSS70.pdf
Availability of RWR80S5110FSS70
QUANTITY
RWR80S5110FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S5110FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR80S5110FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S5110FSS70
Related LinksRWR80S5, RWR80S5110FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S5110FSS70 Details Description
Related parts for RWR80S5110FSS70
IC MPU M680X0 25MHZ 179PGA datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR A4490 datasheet.pdf
CAP CER 3600PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD GOLD 88POS datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 250KSPS 16-MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
100UF 40V 9.53X34.93 AXI datasheet.pdf