Vishay/Dale RWR80S5R90FRBSL
RWR80S5R90FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S5R90FRBSL
Brief Description
RES 5.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S5R90FRBSL.pdf
Availability of RWR80S5R90FRBSL
QUANTITY
RWR80S5R90FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S5R90FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S5R90FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S5R90FRBSL
Related LinksRWR80S5, RWR80S5R90FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S5R90FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S5R90FRBSL
PHOTODIODE 660NM 17.74MM SQ TO-5 datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT MULTIRANGE 28-SSOP datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 400V 100MA 8SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 4 SEC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 37POS R/A datasheet.pdf