Vishay/Dale RWR80S6040FRS73
RWR80S6040FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S6040FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 604 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S6040FRS73.pdf
Availability of RWR80S6040FRS73
QUANTITY
RWR80S6040FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S6040FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S6040FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S6040FRS73
Related LinksRWR80S6, RWR80S6040FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S6040FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S6040FRS73
CAP FILM 0.027UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 4K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
RES SMD 3.57M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf