Vishay/Dale RWR80S6200FSB12
RWR80S6200FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S6200FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 620 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S6200FSB12.pdf
Availability of RWR80S6200FSB12
QUANTITY
RWR80S6200FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S6200FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S6200FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)620
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S6200FSB12
Related LinksRWR80S6, RWR80S6200FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S6200FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S6200FSB12
FILTER LINE 4MH 6A VERTICAL datasheet.pdf
BAG STATIC ZIP-TOP 6X30" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC DRVR NCH MOSFET 8-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24TSSOP datasheet.pdf
CABLE CLAMP FOR DIN RAILS datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
DUBOX HSG SNGL datasheet.pdf
RAISED FLOOR AIR SEALING GROMMET datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf