Vishay/Dale RWR80S6R98FRBSL
RWR80S6R98FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S6R98FRBSL
Brief Description
RES 6.98 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S6R98FRBSL.pdf
Availability of RWR80S6R98FRBSL
QUANTITY
RWR80S6R98FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S6R98FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S6R98FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S6R98FRBSL
Related LinksRWR80S6, RWR80S6R98FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S6R98FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S6R98FRBSL
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
IGBT MOD TRENCH DUAL SOURCE SP4 datasheet.pdf
IC DVR SMART SOLENOID SSR PWRSO1 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 80MA SC82AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 15.37MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPED 13POS datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 8POS SNGL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V datasheet.pdf