Vishay/Dale RWR80S6R98FSRSL
RWR80S6R98FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S6R98FSRSL
Brief Description
RES 6.98 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S6R98FSRSL.pdf
Availability of RWR80S6R98FSRSL
QUANTITY
RWR80S6R98FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S6R98FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S6R98FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S6R98FSRSL
Related LinksRWR80S6, RWR80S6R98FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S6R98FSRSL Details Description
Related parts for RWR80S6R98FSRSL
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC OCT TRNSP LATCH 3-ST 20-SOIC datasheet.pdf
LOW PROFILE SPRING PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 238POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
KIT EVAL BLUETOOTH SMART BEACON datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 200KM W/FC/PC CON datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 390K OHM 14SOIC datasheet.pdf