Vishay/Dale RWR80S70R6BRB12
RWR80S70R6BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S70R6BRB12
Brief Description
RES 70.6 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S70R6BRB12.pdf
Availability of RWR80S70R6BRB12
QUANTITY
RWR80S70R6BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S70R6BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S70R6BRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)70.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S70R6BRB12
Related LinksRWR80S7, RWR80S70R6BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S70R6BRB12 Details Description
Related parts for RWR80S70R6BRB12
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/ADJ 3A DDPAK datasheet.pdf
RES 6.2M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RACK STEEL 24.5X21.3X68.2 GRY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
OPERATING HEAD FOR LSXD STD TEMP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 14.38K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
BNC CLAMP PLUG FOR RG 6 datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL REAR 3MM RND 10MM datasheet.pdf