Vishay/Dale RWR80S80R0DRRSL
RWR80S80R0DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S80R0DRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S80R0DRRSL.pdf
Availability of RWR80S80R0DRRSL
QUANTITY
RWR80S80R0DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S80R0DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S80R0DRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S80R0DRRSL
Related LinksRWR80S8, RWR80S80R0DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S80R0DRRSL Details Description
Related parts for RWR80S80R0DRRSL
PILOT LIGHT 24V INCAND ROUND YEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf