Vishay/Dale RWR80S81R6DRBSL
RWR80S81R6DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S81R6DRBSL
Brief Description
RES 81.6 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S81R6DRBSL.pdf
Availability of RWR80S81R6DRBSL
QUANTITY
RWR80S81R6DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S81R6DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S81R6DRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)81.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S81R6DRBSL
Related LinksRWR80S8, RWR80S81R6DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S81R6DRBSL Details Description
Related parts for RWR80S81R6DRBSL
CONVERTER DC-DC 15W 24V/12V SMD datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 0804 datasheet.pdf
CABLE CLAMP BLACK 3/8"DIA datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 18POS VERT GOL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf