Vishay/Dale RWR80S82R5DRBSL
RWR80S82R5DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S82R5DRBSL
Brief Description
RES 82.5 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S82R5DRBSL.pdf
Availability of RWR80S82R5DRBSL
QUANTITY
RWR80S82R5DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S82R5DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S82R5DRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S82R5DRBSL
Related LinksRWR80S8, RWR80S82R5DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S82R5DRBSL Details Description
Related parts for RWR80S82R5DRBSL
Connector Receptacle 100 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 107VC DO204AC datasheet.pdf
TAPE PROTECT CO-EXTRUD 4"X300' datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf