Vishay/Dale RWR80S82R5FSB12
RWR80S82R5FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S82R5FSB12
Brief Description
RES 82.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S82R5FSB12.pdf
Availability of RWR80S82R5FSB12
QUANTITY
RWR80S82R5FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S82R5FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S82R5FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S82R5FSB12
Related LinksRWR80S8, RWR80S82R5FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S82R5FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S82R5FSB12
TRANS NPN 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 15POS 2MM T/H datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CBL FIBER OPTIC 125UM SMPLX 50M datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 180POS .050 SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
140,VT,RC,BD,BD,30AU,180ST datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
1500UF 450V 51X143 85C ST datasheet.pdf