Vishay/Dale RWR80S90R9FRBSL
RWR80S90R9FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S90R9FRBSL
Brief Description
RES 90.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S90R9FRBSL.pdf
Availability of RWR80S90R9FRBSL
QUANTITY
RWR80S90R9FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S90R9FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S90R9FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S90R9FRBSL
Related LinksRWR80S9, RWR80S90R9FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S90R9FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S90R9FRBSL
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TRIAC 600V 8A DPAK datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFFECT AC 4SIP datasheet.pdf
IC CODEC VOIP 100-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
0603 10K H60 B-4000 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ LVDS SMD datasheet.pdf