Panasonic Industrial Automation Sales AZH231216
AZH231216 picture photo
Mfg. Part Number
AZH231216
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SEALED ROLLER PLUNGER
Datasheet Download
AZH231216.pdf
Availability of AZH231216
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AZH231216 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZH231216
Internal Part NumberEIS-AZH231216
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Series 30/may/2014
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesAZH
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRoller Plunger
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleConnector
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesLED Indicator
Operating Force, Torque1200gf
Release Force500gf
Pretravel0.060" (1.5mm)
Differential Travel0.004" (0.1mm)
Overtravel0.118" (3.0mm)
Operating Position1.625" (41.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-10°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZH231216
Related LinksAZH2, AZH231216 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AZH231216 Details Description
Related parts for AZH231216
CONN FFC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 2A 600V 4SIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 230VAC TERM datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 40A 48W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS GLD datasheet.pdf
D SUB MIXED FE PNEUMATIC CONTACT datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 22POS THRUHL datasheet.pdf
RES SMD 18.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf