Vishay/Dale RWR80S9R53FRBSL
RWR80S9R53FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S9R53FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.53 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S9R53FRBSL.pdf
Availability of RWR80S9R53FRBSL
QUANTITY
RWR80S9R53FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S9R53FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S9R53FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.53
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S9R53FRBSL
Related LinksRWR80S9, RWR80S9R53FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S9R53FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S9R53FRBSL
CONN TRANSIST TO-3 3POS TIN datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PADDLEBRD 24POS VERT 28AWG datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 21.8A 2.8 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 860MA 70 MOHM datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB YEL ALT ACT datasheet.pdf
RES 74.1 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
D SUB MA SHELL 5W5 W/O CONTACT & datasheet.pdf
CRYSTAL 3.579545MHZ SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf