Vishay/Dale RWR80SR110FRBSL
RWR80SR110FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR110FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.11 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR110FRBSL.pdf
Availability of RWR80SR110FRBSL
QUANTITY
RWR80SR110FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR110FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR110FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.11
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR110FRBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR110FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR110FRBSL Details Description
Related parts for RWR80SR110FRBSL
CAP FILM 0.082UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER I2C HOTSWAP 14DFN datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 25-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MULTI-PWR SUPPLY CAR HZIP15 datasheet.pdf
RES 47 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf