Vishay/Dale RWR80SR121FMB12
RWR80SR121FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR121FMB12
Brief Description
RES 0.121 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR121FMB12.pdf
Availability of RWR80SR121FMB12
QUANTITY
RWR80SR121FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR121FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR121FMB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.121
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR121FMB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR121FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR121FMB12 Details Description
Related parts for RWR80SR121FMB12
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAGX-000912-500L0 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150K OHM 0804 datasheet.pdf