Vishay/Dale RWR80SR143FRBSL
RWR80SR143FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR143FRBSL
Brief Description
RES 0.143 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR143FRBSL.pdf
Availability of RWR80SR143FRBSL
QUANTITY
RWR80SR143FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR143FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR143FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.143
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR143FRBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR143FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR143FRBSL Details Description
Related parts for RWR80SR143FRBSL
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-SOIC datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 14"L X 12"W datasheet.pdf
IC 7-STAGE BIN RIP CNTR 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES 400K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 12A SC70-6 datasheet.pdf
MOSFET 3N/3P-CH 60V 4A 12-SIP datasheet.pdf