Vishay/Dale RWR80SR169FRBSL
RWR80SR169FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR169FRBSL
Brief Description
RES 0.169 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR169FRBSL.pdf
Availability of RWR80SR169FRBSL
QUANTITY
RWR80SR169FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR169FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR169FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.169
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR169FRBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR169FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR169FRBSL Details Description
Related parts for RWR80SR169FRBSL
FIXED IND 25MH 65MA 82 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG DIP IDC 30POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 14AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
D,A,H,T datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 20% 300VAC RADIAL datasheet.pdf