Vishay/Dale RWR80SR174FRRSL
RWR80SR174FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR174FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.174 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR174FRRSL.pdf
Availability of RWR80SR174FRRSL
QUANTITY
RWR80SR174FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR174FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR174FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.174
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR174FRRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR174FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR174FRRSL Details Description
Related parts for RWR80SR174FRRSL
BRAID UNFLUXED GREEN .075"X10' datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC CAP DISCHRG 825V 1500NF 8SOIC datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED LETERAS COOL WHT 6500K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 500MA 350VAC 100VDC datasheet.pdf