Vishay/Dale RWR80SR174FRRSL
RWR80SR174FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR174FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.174 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR174FRRSL.pdf
Availability of RWR80SR174FRRSL
QUANTITY
RWR80SR174FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR174FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR174FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.174
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR174FRRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR174FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR174FRRSL Details Description
Related parts for RWR80SR174FRRSL
IC CLOCKED FIFO MEMORY 132-QFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
PIN INBOARD .042" HOLE PKG/100 datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
GIGABIT POE+ TRANSFORMER/CMC MOD datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/TELCO MOD TP datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf